Aktualności

Trybunał Sprawiedliwości UE ma wątpliwości czy obecnie obowiązujący zakaz odliczenia VAT od usług gastronomicznych i noclegowych nie narusza regulacji unijnych. Uznanie zakazu dopuszczalnym sprawi, że przestanie być opłacalne wydawanie bonów lub voucherów na noclegi lub wyżywienie.

Obecna forma jest korzystna ze względu na otrzymanie z góry zapłaty za usługi, które realizowane będą w przyszłości, co tyczy się również podatku VAT, opłacanego po wykonaniu świadczenia. Pozwala to usługodawcom zachować płynność finansową, a klientów zachęca do brania udziału we wszelkiego rodzaju programach lojalnościowych.

W myśl nowelizacji ustawy od 2019 roku sposób opodatkowania bonów i voucherów będzie zależny od ich przeznaczenia. Bony jednego przeznaczenia będą rozliczane w chwili przekazania, natomiast bony różnego przeznaczenia w momencie realizacji świadczenia.

Według specjalistów sytuacja ta może doprowadzić do kumulacji nieodliczalnego podatku na każdym etapie transferu bonu lub vouchera, co może zmusić branżę hotelową do rezygnacji z udziału w programach lojalnościowych.

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami