Aktualności

Opłaty za dostarczanie informacji dotyczących danych osobowych oraz ich kolejnych kopii są objęte 23% VAT.

Pojawiły się już pierwsze interpretacje w sprawie obowiązków wprowadzenia ustawy o ochronie danych osobowych (RODO). Jak podaje Krajowa Informacja Skarbowa - firmy pobierające opłaty za ich wprowadzenie muszą naliczyć VAT i odprowadzić go do urzędu.

Według ustawy RODO, administrator danych osobowych zobowiązany jest udzielić klientowi wszelkich informacji o ich przetwarzaniu. Działania te są bezpłatne, jednak jeśli żądania zainteresowanej osoby są nieuzasadnione i nadmierne, administrator może pobrać opłatę. W przypadku przekazania przetworzonych danych oraz za każde ich następne kopie może on pobierać opłatę określona według kosztów administracyjnych. Czynności te podlegają opodatkowaniu zgodnie z nowymi regulacjami stanowiącymi opłatę za wykonaną usługę.

Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO) stanowi ujednolicenie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Ustawa RODO to aktualizacja regulacji, która obowiązuje od 1995 roku i w dobie postępującej cyfryzacji ma coraz mniejsze zastosowanie praktyczne.

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami