1 lipca 2018 roku wejdzie w życie obowiązek przesyłania na żądanie urzędu skarbowego jednolitych plików kontrolnych niedotyczących VAT, z danymi m.in. o fakturach, księgach podatkowych, wyciągach bankowych czy magazynach firmowych. To kolejne zamieszanie związane z JKP, które budzi wiele pytań i wątpliwości zarówno wśród przedsiębiorców, jak i doradców podatkowych.
Problematyczną kwestią jest utworzenie samego jednolitego pliku kontrolnego. Przedsiębiorcy pytają czy wystawiając papierowe faktury będą musieli na żądanie przesłać je w JPK czy wystarczą ich skany?
Wielu doradców podatkowych podkreśla fakt, że obowiązek przesyłania JPK na żądanie dotyczy jedynie przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe w programach komputerowych. Wiele niejasności w tej sprawie budzą informacje docierające z Krajowej Informacji Skarbowej, które są sprzeczne z analizą przepisów dotyczących jednolitych plików kontrolnych.
Przygotowanie JPK wymaga wiedzy o strukturze takiego pliku, dlatego wielu przedsiębiorców wystawiających ręczne faktury liczy na pomoc Ministerstwa Finansów w przygotowaniu gotowego rozwiązania.
Zgodnie z art. 262 ordynacji podatkowej – za bezzasadne odmówienie i nieprzekazanie w terminie dowodów lub ksiąg rachunkowych, urząd skarbowy może nałożyć karę grzywny na podstawie art. 83 kodeksu karnego skarbowego.