Aktualności

Eksperci przewidują, że w 2018 roku, aż o połowę w stosunku do roku ubiegłego, może wzrosnąć liczba postępowań karnych skarbowych wobec menadżerów i przedsiębiorców.

Dotychczas postępowania karne skarbowe dotyczyły w głównej mierze spraw związanych z VAT, jednak urząd skarbowy planuje większą uwagę poświęcić podatkowi CIT. Uszczelnienie systemu podatkowego zmierza do nakładania sankcji osobistych przez identyfikowanie osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości powstałe w wyniku błędów w rozliczeniach podatkowych. Dla menadżerów i przedsiębiorców, w przypadku wyroku skazującego, może to skutkować karą grzywny, pozbawienia wolności lub zakazem pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego.

Eksperci z dziedziny prawa podatkowego wskazują na równie surowe podejście w sprawie zwrotu podatku lub nadpłaty ze względu na coraz częstsze łączenie przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego z Kodeksem Karnym. Przykładowo – zawyżona wartości zwrotu VAT może zostać uznana za próbę osiągnięcia korzyści materialnej oraz wprowadzenie w błąd Skarbu Państwa.

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami