Aktualności

Analitycy podsumowali pierwsze miesiące 2018 roku pod wpływem dochodów do budżetu państwa z tytułu podatków. Znacznie większe dochody osiągnęły PIT i CIT w stosunku do VAT, który w porównaniu z podatkami bezpośrednimi, wypada dość kiepsko.

Budżet państwa odnotowuje obecnie dużą nadwyżkę (ok. 9,3 mld złotych), która może utrzymać się nawet do listopada bieżącego roku. Wszystko za sprawą dochodów z PIT i CIT, które wzrosły o 15-18% w stosunku do roku ubiegłego. Eksperci podkreślają, że przy takim wzroście deficyt budżetu na koniec roku może się zmniejszyć nawet o połowę.

O wiele mniejsze wpływy zanotowano przy podatku od towarów i usług. Na przełomie stycznia i kwietnia wzrósł on o jedyne 1,1% w stosunku do roku ubiegłego. Ekonomiści uważają, że wpływ na to miało wprowadzenie uszczelnienia systemu podatkowego.

By nieco poprawić obecną sytuację, Ministerstwo Finansów przygotowuje zwiększenie efektywności działań administracji skarbowej przez wprowadzenie mechanizmu podzielności płatności (Split Payment), Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR), analizatora Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), a także monitorowania drogowego przewozu towarów i rozwoju e-kontroli.

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami