Aktualności

W związku z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, opodatkowanie elektrowni wiatrowych wciąż wywołuje szereg konfliktów.

Przedmiotem sporu staje się sposób opodatkowania – dotychczas gmina pobierała podatek jedynie od masztu i fundamentu, teraz może nałożyć opłatę na całą elektrownię. Dla właścicieli wiatraków to ogromny wzrost kosztów, ze względu na opodatkowanie elementów technicznych.

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym czeka już ponad sto wniosków w sprawach opodatkowania wiatraków. Jak podkreślają sami zainteresowani, dużo wątpliwości budzi zgodność definicji budowli z ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, a definicją obiektu budowlanego z prawa budowlanego.

Elektrownie wiatrowe to obok kolektorów słonecznych jedna z najpopularniejszych form pozyskiwania odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. W Polsce występują pojedynczo, a na niektórych obszarach tworzą wraz z infrastrukturą towarzyszącą okazałe farmy wiatrowe, zwane też parkami wiatrowymi.

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami