Nowoczesna platforma komunikacji pomiędzy podatnikiem, a doradcą podatkowym

Faktoring to coraz popularniejszy sposób finansowania przedsiębiorstw. Ta popularność spowodowała, że coraz więcej podmiotów oferuje faktoring, szczególnie online. Należy jednak uważać, ponieważ część z tych usług to tak naprawdę pseudo-faktoring.

Opóźnienia w otrzymywaniu płatności od kontrahentów to ciągle bardzo duży problem w Polsce. Dotyczy nawet 64% firm. Nic dziwnego, że w tej sytuacji rośnie zainteresowanie faktoringiem. To pojęcie zna już 90% przedsiębiorców z sektora MŚP, natomiast z faktoringu korzysta już co dziesiąta firma w naszym kraju, a 11% zamierza z niego skorzystać w ciągu najbliższych miesięcy (źródło: http://faktoring.pl/2018/06/07/faktoring-uzywany-przez-co-dziesiatego-przedsiebiorce-w-polsce/). Należy jednak uważać, z jakich usług się korzysta. Nie każdy faktoring jest w rzeczywistości faktoringiem. Dotyczy to przede wszystkim firm finansowych, które działają tylko w Internecie (FinTechy) i oferują faktoring online. W wielu przypadkach jednak mamy tam do czynienia nie z faktycznym faktoringiem, ale z pożyczką. To może potem rodzić problemy w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym.

Co grozi za nieuprawnione odliczenie VAT?

Na polskim rynku działa coraz więcej FinTechów proponujących faktoring online. W istocie jest to jednak tak naprawdę pseudo-faktoring, ponieważ usługa ma więcej cech pożyczki pod zastaw faktury niż prawdziwego faktoringu. To jednak nie przeszkadza im wystawiać faktury na usługi ze stawką 23% VAT. Ten podatek potem przedsiębiorcy wliczają w koszty uzyskania przychodu. Tymczasem pożyczki i kredyty są zwolnione z podatku VAT. W tej sytuacji przedsiębiorca nie może odliczyć VAT-u. Zatem korzystanie z pseudo-faktoringu może doprowadzić do zakwestionowania odliczenia przez Urząd Skarbowy.

Jaka kara grozi przedsiębiorcy za nieuprawnione odliczenie podatku VAT? To zależy tak naprawdę od kwoty, jaka została odliczona. Jeśli była to niska suma, mamy do czynienia z wykroczeniem, za co grozi kara grzywny określona kwotowo. Za to w przypadku nieuprawnionego odliczenia dużej sumy podatku VAT mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym i to już poważniejszy przypadek. Może zakończyć się grzywną, ale też pozbawieniem wolności.

Jak rozpoznać pseudo-faktoring?

Jak zatem bronić się przed nieumyślny popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa skarbowego związanego z odliczeniem nieuprawnionego VAT-u? Najlepiej nauczyć się rozpoznawać pseudo-faktoring. Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dana firma oferująca faktoring jest członkiem Polskiego Związku Faktorów. Oczywiście informacja, że nie jest członkiem, nie przesądza o pseudo-faktoringu, ale już zapala czerwoną lampkę. Najlepiej wtedy skontaktować się z firmą i zapytać o status działalności. Przy okazji warto dowiedzieć się, czy dany FinTech świadczy także dodatkowe usługi (w pseudo-faktoringu często ich nie ma), czy weryfikuje także kontrahenta, monitoruje płatność i jakie podejmuje działania w przypadku braku płatności. Pseudo-faktoring najczęściej ogranicza się tylko do przelania pieniędzy.

Faktoring może być dobry sposobem na finansowanie firmy, ale należy uważać, z kim podpisuje się umowę o świadczenie takich usług. Pseudo-faktoring i nieuprawnione z tego powodu odliczenie VAT może być źródłem poważnych kłopotów przedsiębiorcy.

przydatne linki

Strefa podatnika

strefa podatnika

Strefa doradcy podatkowego

strefa doradcy
podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem