Aktualności

Minister finansów – Teresa Czerwińska zapowiedziała, że dane pozyskane z Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) i Sytemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR) będą wykorzystywane do zapobiegania powstawaniu zatorów płatniczych.

Urząd skarbowy po otrzymaniu informacji o braku terminowej płatności faktur będzie zobowiązany do przekazania tej informacji do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O tym, że zatory finansowe to poważny problem przekonywał pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów – Przemysław Koch.

- „To jest duży problem naszej gospodarki i sektora przedsiębiorstw, bo mamy firmy, które generują zatory płatnicze, które nie płacą, albo wymuszają bardzo odległe terminy płatności, które przekraczają termin 60-dniowy, jaki jest wpisany w dyrektywę UE. Chcemy te dane wykorzystać w oparciu o nasze algorytmy analityczne, żeby typować podmioty, które są podmiotami generującymi zatory płatnicze. Dodatkowo takie podmioty, które mają środki, mają płynność – bo te dane też widzimy. Tymi danymi będziemy chcieli podzielić się z UOKiK-iem, który następnie będzie mógł działać i wyciągać konsekwencje wobec takich potwierdzonych sygnałów, które generujemy z naszych danych.”

Ministerstwo planuje także uruchomienie "cyfrowej białej listy", która ma pomóc w przyszłości w weryfikacji kontrahenta pod względem wierzytelności.

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami