Aktualności

Jak podaje Ministerstwo Energii, akcyza na samochody elektryczne w Polsce została już zniesiona, jednak importerzy tych aut mają pewne wątpliwości. Czy przedsiębiorcy mogą już stosować nowe przepisy bez ryzyka sankcji?

Wątpliwość budzi brak publikacji decyzji ze strony Komisji Europejskiej. Póki co pojawiła się jedynie informacja prasowa na stronie ministerstwa o zgodzie udzielonej polskiej stronie na stosowanie zerowej stawki akcyzy dla aut elektrycznych.

Niektórzy importerzy aut wciąż opłacają akcyzę za sprowadzanie aut do kraju lub analizuje tą kwestię z działem prawno-podatkowym.

Ministerstwo Energii w odpowiedzi na liczne wątpliwości twierdzi, że przepisy obowiązują od chwili pojawienia się informacji:

„W związku z powyższym przepisy w zakresie zwolnienia od podatku akcyzowego stosuje się do pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem lub pojazdów hybrydowych typu plug-in, w przypadku których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał po dniu 18 grudnia 2018 r. W stosunku do pojazdów hybrydowych typu plug-in zwolnienie będzie obowiązywało do 1 stycznia 2021".

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami