Aktualności

1 lipca 2018 roku wejdzie w życie obowiązek przesyłania na żądanie urzędu skarbowego jednolitych plików kontrolnych niedotyczących VAT, z danymi m.in. o fakturach, księgach podatkowych, wyciągach bankowych czy magazynach firmowych. To kolejne zamieszanie związane z JKP, które budzi wiele pytań i wątpliwości zarówno wśród przedsiębiorców, jak i doradców podatkowych.

Problematyczną kwestią jest utworzenie samego jednolitego pliku kontrolnego. Przedsiębiorcy pytają czy wystawiając papierowe faktury będą musieli na żądanie przesłać je w JPK czy wystarczą ich skany?

Wielu doradców podatkowych podkreśla fakt, że obowiązek przesyłania JPK na żądanie dotyczy jedynie przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe w programach komputerowych. Wiele niejasności w tej sprawie budzą informacje docierające z Krajowej Informacji Skarbowej, które są sprzeczne z analizą przepisów dotyczących jednolitych plików kontrolnych.

Przygotowanie JPK wymaga wiedzy o strukturze takiego pliku, dlatego wielu przedsiębiorców wystawiających ręczne faktury liczy na pomoc Ministerstwa Finansów w przygotowaniu gotowego rozwiązania.

Zgodnie z art. 262 ordynacji podatkowej – za bezzasadne odmówienie i nieprzekazanie w terminie dowodów lub ksiąg rachunkowych, urząd skarbowy może nałożyć karę grzywny na podstawie art. 83 kodeksu karnego skarbowego.

przydatne linki

Strefa podatnika / Strefa doradcy podatkowego

Strefa podatnika

zleć rozliczenie pit
doradcy podatkowemu

Strefa doradcy podatkowego

uzyskaj poradędoradcy podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami