Nowoczesna platforma komunikacji pomiędzy podatnikiem, a doradcą podatkowym

Wiceminister finansów - Piotr Nowak w odpowiedzi na poselską interpelację potwierdził, że rolnicy prowadzący własną działalność gospodarczą mogą odliczyć podwyższoną część składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ ma ona związek z przychodem.

Rolnicy zobowiązani są do płacenia składek do KRUS w wysokości 10% emerytury podstawowej, które obecnie wynoszą 91 złotych. Prowadząc działalność gospodarczą opłacanie składek uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w art. 17 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2336 ze zm.), gdzie znajdziemy zapis, że składka powinna być dwukrotnie wyższa i wynosi 182 złote.

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej uważa, że podwyższona składka do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma związek z działalnością rolniczą, a nie gospodarczą, co oznaczałoby, że nie może być odliczona od przychodów. Wiceminister jest jednak zdania, że część składki do KRUS, płaconej przez rolnika prowadzącego działalność ma bezpośredni związek z uzyskaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale różnica między podwyższoną składką, a jej wysokością podstawową może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.

przydatne linki

Strefa podatnika

strefa podatnika

Strefa doradcy podatkowego

strefa doradcy
podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem