Nowoczesna platforma komunikacji pomiędzy podatnikiem, a doradcą podatkowym

Według informacji Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, na terenie Unii Europejskiej, z roku na rok przybywa cyberprzestępczych wyłudzeń. W raporcie przeczytamy, że nie ma skutecznego sposobu na pełne przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości. Dotychczasowe regulacje oraz działania okazały się niewystarczające i nie pozwalają na skuteczne zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa.

Powodem takiej sytuacji są wprowadzone unijne regulacje prawne i prawa wewnętrzne, które są niewystarczające względem procedery wyłudzeń. Oszustwa wykrywane były z dużym opóźnieniem, co powodowało utraty śladów przestępczości oraz trudności z odzyskaniem kwot VAT.

Komisja Europejska ustaliła, że w latach 2010-2014 w Polsce luka VAT wzrosła z 18% do 31%, co świadczy o nieefektywności systemu i potrzebie wprowadzenia rozwiązań, by ograniczyć oszustwa podatkowe. Na terenie Unii odsetek cyberprzestępstw wynosi około 89% i wciąż rośnie.

Według raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości problem rozwiązałaby centralna baza faktur VAT umieszczona na serwerach Ministerstwa Finansów w ramach Krajowego Rejestru Faktur oraz utworzenie europejskiej publicznej bazy rachunków podatników VAT. Zaleca się także utworzenie wyodrębnionego pionu lub służby do zwalczania oszustw podatkowych na wielką skalę z wykorzystaniem fikcyjnych faktur.

przydatne linki

Strefa podatnika

strefa podatnika

Strefa doradcy podatkowego

strefa doradcy
podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem