Nowoczesna platforma komunikacji pomiędzy podatnikiem, a doradcą podatkowym

Split Payment, czyli mechanizm podzielnej płatności wejdzie w życie od 1 lipca 2018 roku. To mechanizm do zastosowania systemu, w którym kwota VAT wydzielona z kwoty brutto sprzedawcy trafi na wyodrębniony rachunek bankowy o ograniczonej dostępności.

W związku z wątpliwościami wprowadzenia mechanizmu w branży ubezpieczeniowej, Federacja Przedsiębiorców Polskich zwróciła się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie zastosowania Split Payment w tym konkretnym przypadku.

Wątpliwości w zastosowaniu nowych przepisów budziły tranzakcie zapłaty roszczenia na rzecz ubezpieczyciela, odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania podatkowego ubezpieczającego oraz zarządzanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT.

"W ocenie Federacji, rozliczenia pomiędzy firmą ubezpieczeniową i dłużnikiem, który nie uregulował płatności na rzecz ubezpieczonego klienta, nie będą podlegały pod reżim nowych przepisów o podzielonej płatności. Wynika to z tego, że dłużnik spłacając powstałe w wyniku wypłaconego odszkodowania roszczenie zwrotne (regres) na rzecz 'nowego' wierzyciela - jakim staje się firma ubezpieczeniowa - nie reguluje faktury VAT, lecz dokonuje jedynie spłaty wierzytelności odpowiadającej kwocie wynikającej z tej faktury. W związku z powyższym, kierując się dążeniem do zapewnienia przedsiębiorcom poczucia pewności prawa i zapobieżenia ewentualnym przyszłym sporom z organami administracji, Federacja wystąpiła o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska przez Ministerstwo Finansów" – mówi Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

przydatne linki

Strefa podatnika

strefa podatnika

Strefa doradcy podatkowego

strefa doradcy
podatkowego

infonetax sp. z o. o.

ul. karola olszewskiego 6, 25-663 kielce

nip: 6572736550

dołącz do nas

bądź na bieżąco z nowościami

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem